Italian Greyhounds Irish Wolfhounds Puppies Litters Links Contacts


2009. 04. 17 -19 - Latvija, Blidene. XVII Baltijos šalių laikų bandymai su šernu.

Savaitgalį praleidome Blidene (Latvija) miškų glūdumoje...

50 hektarų dydžio voljere gyvena trys pikti šernai: beveik šimtą kilogramų sveriantis kuilys ir dvi kiek mažesnės "damos". Voljeras sudėtinas, - tiek šunims, tiek žmonėms.

Penktadienio ryte buvo iškilmingai pradėtos varžybos, skirtos aistringui laikininkui A Kalninš'ui paminėti.

Dalyvavo komandos iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos. Daug žmonių, daug šunų...

 

          


Įleidus šunų į voljerą, po garsinio signalo šuo turėjo pradėti ieškoti pasislėpusių šernų. Paieškai buvo skirta 10 minučių. Jei per tą laiką šuo neaptiko šerno, - jis šalinamas iš varžybų. Kai šuo aptinka šerną ir pradeda loti, - visi strimgalviais puola bėgti ir žiūrėti, kaip šuo dirba. Koks jo balsas, rišlumas, aršumas, meistriškumas. Nei šernai, nei šunys vietoje nestovi, taigi paskui varžybų dalyvius laksto teisėjai, laiko matuotojai, stažuotojai, šeimininkas, buvo ir aktyvus visų varžybų filmuotojas iš Suomijos...

Dirbant voljere, tiek teisėjams tiek šunų šeimininkams reikia visada būti budriems, - šernai, - tai laukiniai gyvūnai, pasitaiko atveju, kad puola net žmones. Taigi, visada reikia žiūrėti į kairę, į dešinę, atkreipti dėmesį į šlamesius ar dirvos vibraciją, visada pasižiūrėti kur arčiausiai yra medis. Pakanka atsistoti už medžio, tada šernai prabėga pro šalį. Užsitraukus kailiniuotos kiaulės nemalonę,- gali tekti ir ropštis medin...Kaip ten bebūtų, - saugotis reikia.

Kad gauti gerą įvertinimą, šuo privalo 10 minučių persekioti šerną, loti, bandyti jį sulaikyti atakomis, kurių metu šuo bando sugriebti šerną už kulnų. Taip puolamas šernas (kriuksėdamas, gąsdindamas šunį, bando užpuoliką paskraidinti) sėdasi, taigi jei tai būtų ne voljeras, o medžioklė, - medžiotojas turėtų kažkiek laiko pribėgti iki žvėries. Žvėrį skausmingai atakuojantys šunys nepageidautini.

Antrą varžybų dieną nustebino šernų išmonė. Darbą voljere pradėjęs šuo nuskuodė tiesiai į...bebryną ir ilgai bei atkakliai lojo ant bebrų namelio. Na, mes jau pradėjome pokštauti, kad teks rašyti diplomą "darbui su bebrais". Tačiau neužilgo bebrų namelis susiūbavo ir...iš po žabų, iš vandens išlindo du šernai.

Po dešimties minučių garsinis signalas ragu praneša apie tai, kad reikia baigti ataką ir "nusiimti" šunį. Šuo turi pašauktas ateiti per 5 minutes.

Na, labai smagu žiūrėti, kaip suomiai savo šunis "rankiojasi". Į voljerą susibruka 10 žmonių (jungtinės ugrų-finų pajėgos, t.y. estai-suomiai), apsiginklavę ilgais pagaliais bėgioja (taip taip, mes matėme bėgančius estus), gvėrauja savo ugrų-finų kalba. Kai pamato atbėgantį šerną, o paskui jį šunį, - meta pagalį prieš šunį ir bando šokdami ant šuns jį nublokšti, ar kaip kitaip nukreipti šuns dėmesį nuo šerno...Ilgiausiai trukę šuns gaudynės vyko 3 valandas. Ačiū dievui ne šiuose varžybose...Per tą laiką, kol bandoma nutverti šunį su bendrojo paklusnumo stygiumi, - yra užpildomi dokumentai, - balais įvertinamas šuns darbas, sumuojami balais ir suteikiamas diplomo laipsnis.

Šias komandines laikų varžybas laimėjo latvių komandos...Matyt jiems padėjo "namų sienos".

Nežiūrint į tai, kad įdegiau saulėje ir vėjas nugairino veidą iki neįmanomo, kojos sulindo į..tai buvo puikus savaitgalis.

Beje, kiek vėliau dar įkelsiu nuotraukų.


Back to News and Updates